Nie zastąpi Ciebie nikt

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 11.04.2024 22:35

Pod hasłem: "Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać" w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie odbył się IV Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Nie zastąpi Ciebie nikt Był rap, ballady, pieśni religijne, układy taneczne i instrumenty, ale przede wszystkim wielkie serce i praca opiekunów i wychowanków szkół. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Pod hasłem "Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać" w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 w Śródmieściu po raz 4. odbył się Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Oprócz codziennego wychowania i nauczania, realizujemy projekty charakterze edukacyjnym, sportowym i artystycznym o zasięgu szerszym niż społeczność szkolna. Ich celem jest ćwiczenie umiejętności społecznych uczniów związanych z uczestniczeniem w wydarzeniach na dużą skalę w roli zarówno odbiorcy, jak i twórcy kultury, a także uczynienie osób z niepełnosprawnością intelektualną bardziej widocznymi w życiu publicznym. Festiwal został stworzony po to, aby popularyzować kulturę chrześcijańską, wyzwalać twórczą aktywność muzyczną, wokalną i taneczną oraz dostarczać pozytywnych emocji, a także zaspokajać ważne dla każdego człowieka potrzeby: szacunku, afiliacji, uznania, samorealizacji. - mówi Agnieszka Tymińska, dyrektor szkoły i współorganizator wydarzenia.

IV Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej Gość Warszawski

Po raz pierwszy Festiwal odbył się w 2009 r. i był skierowany tylko do uczniów z warszawskich szkół specjalnych. Olbrzymie zainteresowanie spowodowało przekształcenie wydarzenia w wojewódzkie. IV edycja festiwalu została objęta honorowym patronatem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a w jury zasiadł między innymi ks. Marcin Klotz, wizytator i rejonowy duszpasterz młodzieży. IV Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej uczcił 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, przypadającą 27 kwietnia.

Na festiwalu zaprezentowały się zespoły oraz indywidualni wykonawcy z warszawskich oraz pozawarszawskich szkół specjalnych. Była młodzież z Erminowa, Ostrówka, Grójca, Falenicy. Wśród wykonanych utworów były m.in.: „Barka”, „Lolek”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”, „Pieśń dla Jana Pawła II”.

Jury, w którym zasiadała także Anna Maria Adamiak, śpiewaczka operowa i musicalowa oraz Jolanta Chmielińska, współtwórczyni festiwalu, przyznało Złoty (I miejsce), Srebrny (II miejsce) oraz Brązowy (III miejsce) Mikrofon.

W kategorii solistów Złoty Mikrofon otrzymała Julia Kochanowska, ze Szkoły Podstawowej nr 240, przy ul. Weterynaryjnej, którą do występu przygotowywali: Natalia Serweta oraz Michał Zaborowski.

Srebrny Mikrofon otrzymał Piotr Radomsk z Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. Twardowskiego w Erminowie (opiekunowie: Jarosław Boszko i Kamila Wojnowska), a Brązowy - Dominik Kaczmarek (Zespół Szkół Specjalnych w Ostrówku, opiekun: Ewa Zientara).

W kategorii zespołów jury przyznało Złoty Mikrofon młodzieży z Zespołu Szkól Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Erminowie za utwór "Nie zastąpi Ciebie nikt". Srebrny Mikrofon przypadł "Aniołkom Kordeckiego", trzynastoosobowemu chórowi z Zespołu Szkół Specjalnych nr 90 (ul. Kordeckiego 54, Warszawa, opiekunowie: Marta Gierwatowska oraz Mirosława Jędrzejczyk), a Brązowy - młodzieży ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 5 (ul. Elektoralna 12/14, opiekunowie: Magdalena Banaszek, Monika Polkowska oraz Kinga Kasior-Walczak).